Obserwuje się stale rosnącą świadomość tego, jak ważną składową zdrowego stylu życia jest sen.
Nocny odpoczynek pozwala na regenerację układu nerwowego i zdaje się pełnić kluczową rolę w kształtowaniu pamięci, sylwetki i samopoczucia - a długa lista negatywnych skutków jego niedoboru, skłania coraz szersze grono do zbadania jego jakości. Na szczęście obecna technologia pozwala zrobić to kompleksowo - bez wychodzenia z domu!
Odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest badanie poligraficzne, zalecane osobom z typowymi objawami zespołu bezdechu sennego: chrapaniem, wybudzaniem, nadmierną potliwością i potrzebą oddawania moczu w nocy. Badanie jest bezinwazyjne i pozwala z dużą dokładnością stwierdzić, czy badany pacjent cierpi na zespół bezdechu sennego oraz ocenić najważniejsze parametry, składające się na regenerujący wypoczynek. Trwające całą noc pomiary monitorują wysiłek oddechowy i oceniają utlenienie krwi, rejestrują również chrapanie i położenie ciała - bez potrzeby wizyty w szpitalu.
Oprócz precyzji i wygody metody poligraficznej, na liście jej zalet wymienić należy również prostotę oraz brak konieczności wcześniejszego przygotowania. Pacjent powinien jedynie zrezygnować z substancji mogących wpłynąć na wynik badania - alkoholu, kawy oraz leków nasennych, uspokajających i zmniejszających napięcie mięśni. Badanie poligraficzne przeprowadza się w typowych godzinach nocnego spoczynku pacjenta.
Procedurę rozpoznania bezdechu sennego rozpoczynamy od podłączenia wszystkich urządzeń, składających się na aparaturę diagnostyczną. Pas piersiowy zakładamy na odzież - tak, by monitor znajdował się na środku klatki piersiowej, na wysokości pach. Dolny pas powinien oplatać brzuch. Po założeniu podłączonej i dopasowanej kaniuli, pozostaje umiejscowienie bezprzewodowego pulsoksymetru na nadgarstku i palcu, naciśnięcie przycisku na monitorze i... zaśnięcie. Mechanizm diagnostyczny właśnie zaczął zbierać wszystkie dane, potrzebne do wykrycia bezdechu sennego.
Jeśli zatem oprócz wspomnianych symptomów nocnych, obserwujesz rano nadmierną senność, suchość w ustach lub ich spierzchnięcie, a w ciągu dnia problemy z koncentracją i nadmierną drażliwość, to poligraficzne badanie snu pomoże Ci wykluczyć bezdech senny, jako przyczynę tych dolegliwości. Zbadaj się już teraz i skonsultuj wyniki z dr n. med. Marcinem Grabickim, w ramach oferowanej przez nas usługi.
Wraz z naszym specjalistą wybierz sprzęt, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb.
Aparat do bezdechu sennego
Sprawdź naszą ofertę i przebadaj się we własnym domu!
Sprawdź czy masz bezdech senny
Zapraszamy na konsultacje u lekarza specjalisty chorób płuc.
Konsultacja pulmunologa
Więcej artykułów: