Więcej artykułów:

19 listopada 2019
  Obserwuje się stale rosnącą świadomość tego, jak ważną składową zdrowego stylu życia jest sen. Nocny odpoczynek pozwala na regenerację układu nerwowego i zdaje się pełnić kluczową rolę w kształtowaniu pamięci,
30 października 2019
  Zespół bezdechu sennego to choroba diagnozowana u coraz większego odsetka populacji. Postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość, dotycząca niebezpiecznych skutków tego zaburzenia, skłaniają stale rosnące grono do wykonania poligraficznego badania snu.
13 września 2019
Wiele osób chrapiących, mających problem ze snem nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie obturacyjny bezdech senny jest przyczyną powyższych dolegliwości. Wystarczy się przebadać by sprawdzić lub potwierdzić przyczynę dolegliwości.

Konsultacja pulmunologa

Zapraszamy na konsultacje u lekarza specjalisty chorób płuc.

Sprawdź czy masz bezdech senny

Sprawdź naszą ofertę i przebadaj się we własnym domu!

 

Aparat do bezdechu sennego

Wraz z naszym specjalistą wybierz sprzęt, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb.

19 listopada 2019

 

 

Obserwuje się stale rosnącą świadomość tego, jak ważną składową zdrowego stylu życia jest sen.

Nocny odpoczynek pozwala na regenerację układu nerwowego i zdaje się pełnić kluczową rolę w kształtowaniu pamięci, sylwetki i samopoczucia - a długa lista negatywnych skutków jego niedoboru, skłania coraz szersze grono do zbadania jego jakości. Na szczęście obecna technologia pozwala zrobić to kompleksowo - bez wychodzenia z domu!


Odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest badanie poligraficzne, zalecane osobom z typowymi objawami zespołu bezdechu sennego: chrapaniem, wybudzaniem, nadmierną potliwością i potrzebą oddawania moczu w nocy. Badanie jest bezinwazyjne i pozwala z dużą dokładnością stwierdzić, czy badany pacjent cierpi na zespół bezdechu sennego oraz ocenić najważniejsze parametry, składające się na regenerujący wypoczynek. Trwające całą noc pomiary monitorują wysiłek oddechowy i oceniają utlenienie krwi, rejestrują również chrapanie i położenie ciała - bez potrzeby wizyty w szpitalu.


Oprócz precyzji i wygody metody poligraficznej, na liście jej zalet wymienić należy również prostotę oraz brak konieczności wcześniejszego przygotowania. Pacjent powinien jedynie zrezygnować z substancji mogących wpłynąć na wynik badania - alkoholu, kawy oraz leków nasennych, uspokajających i zmniejszających napięcie mięśni. Badanie poligraficzne przeprowadza się w typowych godzinach nocnego spoczynku pacjenta.


Procedurę rozpoznania bezdechu sennego rozpoczynamy od podłączenia wszystkich urządzeń, składających się na aparaturę diagnostyczną. Pas piersiowy zakładamy na odzież - tak, by monitor znajdował się na środku klatki piersiowej, na wysokości pach. Dolny pas powinien oplatać brzuch. Po założeniu podłączonej i dopasowanej kaniuli, pozostaje umiejscowienie bezprzewodowego pulsoksymetru na nadgarstku i palcu, naciśnięcie przycisku na monitorze i... zaśnięcie. Mechanizm diagnostyczny właśnie zaczął zbierać wszystkie dane, potrzebne do wykrycia bezdechu sennego.


Jeśli zatem oprócz wspomnianych symptomów nocnych, obserwujesz rano nadmierną senność, suchość w ustach lub ich spierzchnięcie, a w ciągu dnia problemy z koncentracją i nadmierną drażliwość, to poligraficzne badanie snu pomoże Ci wykluczyć bezdech senny, jako przyczynę tych dolegliwości. Zbadaj się już teraz i skonsultuj wyniki z dr n. med. Marcinem Grabickim, w ramach oferowanej przez nas usługi.
 

Na czym polega poligraficzne badanie snu?