Wybierz odpowiedni aparat CPAP

Wybór aparatu CPAP to poważna decyzja, którą należy podjąć w momencie rozpoznania bezdechu sennego i otrzymania wniosku refundacyjnego od lekarza. Dofinansowanie zakupu przysługuje raz na pięć lat i taki też okres użytkowania jest przewidziany przez jego producenta. Należy więc dokonać takiego zakupu w sposób możliwie świadomy i przemyślany.

 

W pierwszej kolejności wybór dotyczy typu aparatu. W przypadku najbardziej powszechnego bezdechu typu obturacyjnego ogranicza się najczęściej pomiędzy manualnym bądź automatycznym aparatem CPAP. W bardziej skomplikowanych przypadkach (np. bezdechu centralnego), gdy niezbędne jest zastosowanie wysokiego ciśnienia lub w przypadku problemu z adaptacją do terapii CPAP zmuszeni jesteśmy sięgnąć po bardziej zaawansowane terapie BiPAP. Wybór BiPAP może być także podyktowany chęcią uzyskania wyższego komfortu dla pacjenta.

 

CPAP’y typu manualnego podają do górnych dróg oddechowych przez całą noc takie samo ciśnienie terapeutyczne ustawione przez lekarza. Nieco bardziej zaawansowane urządzenia potrafią to ciśnienie w pewnym zakresie modyfikować raz na kilka dni(tzw. półautomaty). Prawdziwą rewolucją w terapii bezdechu było jednak wynalezienie urządzeń automatycznych, które na bieżąco potrafią dostosowywać ciśnienie w trakcie nocy w taki sposób, aby niwelować i zapobiegać niepożądanym epizodom oddechowym takim jak bezdechom bądź spłyceniom oddechu.

 

W większość przypadków zakup urządzenia automatycznego to lepsze wyjście, bo pozwala ono na skuteczną terapię, przy zastosowaniu niższych uśrednionych ciśnień terapeutycznych. Nie ma też konieczności częstego kontrolowania i modyfikowania parametrów terapii przez lekarza. Nie znaczy to jednak, że urządzenia manualne są gorsze czy mniej komfortowe. Ich zastosowania wymaga nieco więcej zaangażowania (głównie ze strony lekarza) jednak w specyficznych warunkach sprawdzą się nawet lepiej. Warto jednak pamiętać, że automat może pracować w trybie manualnym, a w drugą stronę nie jest to już możliwe.

 

Druga sprawa to wybór producenta aparatu. Dwie wiodące marki na rynku to ResMed oraz Philips i obiektywne testy przeprowadzone przez CPAPBlog.pl pokazują, że najlepiej radzą sobie one z chrapaniem, spłyceniami oddechu i wykrywaniem zdarzeń typu centralnego. W przypadku niepowikłanego bezdechu sennego sięgnąć możemy także po nieco tańsze urządzenia z tzw. średniej półki jak np. niemieckiego Lovensteina. W miarę możliwości należy jednak unikać urządzeń mniej znanych producentów, szczególnie z dalekiego wschodu. Skuteczność terapii w ich przypadku jest wyraźnie niższa.

 

Urządzenia różnych producentów mają specyficzne dla sobie cechy, które sprawiają, że ich zakup może być lepszy dla specyficznych wymogów konkretnej osoby. Aparaty różnią się nieco komfortem, ergonomią użytkowania, opcjami łączności bezprzewodowej, czy tym jak wiele różnych rodzajów epizodów oddechowych rozpoznają. Warto zapytać o to jakie poleca urządzenie swojego lekarza, zaufanego sprzedawcę albo poczytać testy opublikowane na www.cpapblog.pl. Zwracam uwagę też na to, aby weryfikować jakie wyposażenie dodatkowe dostaniemy w cenie aparatu. Polecam zakup aparatu od razu z nawilżaczem i podgrzewaną rurą. Znacząco podnoszą one komfort terapii.

 

Reasumując- o ile lekarz nie zaleci inaczej- przy bezdechu typu obturacyjnego polecam zawsze markowe urządzenie automatyczne. W przypadku ograniczeń finansowych wybrałbym raczej markowy manual, niż automat nieznanego producenta. A w przypadku gdy finanse nie są żadną przeszkodą, porozmawiałbym z lekarzem czy dobrą opcją nie może być urządzenie typu Auto BiPAP. Szczególnie gdy podczas miareczkowania zaleci nam ciśnienie 12cm H20 lub więcej albo gdy mieliśmy problem z zaakceptowaniem terapii w jego trakcie.

 

Dobrze dobrane i ustawione urządzenie i maska sprawiają, że komfort terapii jest wysoki, a pozytywne jej skutki są wyraźne już od pierwszych dni. Wiele osób mówi, że to jak zupełnie nowe życie. Warto o to walczyć, mając na uwadze, że terapia bezdechu to 7–8 godzin każdego dnia i jak ogromne konsekwencje zdrowotne niesie za sobą to schorzenie. Nie warto iść na kompromisy.

 

Gorąco zapraszam na swojego bloga, na którym można przeczytać informacje na temat terapii, testy i recenzję sprzętu oraz wiele porad, nie tylko dla początkujących. Znajdziesz nas także na Facebooku, gdzie na grupie dyskusyjnej będziesz miał szanse na wymianę doświadczeń z innymi osobami chorymi na bezdech senny.

 

Rafał Myrta

www.cpapblog.pl

12 września 2019

Wraz z naszym specjalistą wybierz sprzęt, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb.

Aparat do bezdechu sennego

Sprawdź naszą ofertę i przebadaj się we własnym domu!

 

Sprawdź czy masz bezdech senny

Zapraszamy na konsultacje u lekarza specjalisty chorób płuc.

Konsultacja pulmunologa

19 listopada 2019
  Obserwuje się stale rosnącą świadomość tego, jak ważną składową zdrowego stylu życia jest sen. Nocny odpoczynek pozwala na regenerację układu nerwowego i zdaje się pełnić kluczową rolę w kształtowaniu pamięci,
30 października 2019
  Zespół bezdechu sennego to choroba diagnozowana u coraz większego odsetka populacji. Postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość, dotycząca niebezpiecznych skutków tego zaburzenia, skłaniają stale rosnące grono do wykonania poligraficznego badania snu.
13 września 2019
Wiele osób chrapiących, mających problem ze snem nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie obturacyjny bezdech senny jest przyczyną powyższych dolegliwości. Wystarczy się przebadać by sprawdzić lub potwierdzić przyczynę dolegliwości.

Więcej artykułów: